POKYNY K POUŽÍVÁNÍ A PÉČI

Tlakové hrnce Fissler jsou technicky pokročilé, uživatelsky jednoduché a snadno se čistí. Abyste si mohli používání svého tlakového hrnce vychutnávat co nejdelší dobu, měli byste dodržovat pokyny týkající se jeho používání a péče o něj.

Uživatelské pokynyAktuální pokyny týkající se užívání tlakového hrnce a péče o něj v pdf formátu si můžete stáhnout zde. Máte-li starší model, obraťte se prosím na naše oddělení služeb zákazníkům.

FAQ

Zobrazit všechny / Skrýt všechny

fold faq

Jak a kde najdu náhradní díly pro svůj tlakový hrnec?

Informace o tom, které náhradní díly jsou pro váš tlakový hrnec k dispozici, naleznete v instruktážní brožurce. Veškeré náhradní díly jsou k dispozici v prodejnách nabízejících výrobky Fissler nebo přímo v zákaznickém servisu společnosti Fissler.

fold faq

Vyžaduje můj tlakový hrnec „údržbu“?

Každé těsnění se časem opotřebí. Proto se musí asi po 400 případech použití nebo nejdéle po dvou letech vyměnit.

fold faq

Pro jaký typ sporáku je můj tlakový hrnec vhodný?

Tlakové hrnce Fissler jsou vhodné pro všechny typy sporáků, včetně indukčních.

fold faq

Jak mám čistit svůj tlakový hrnec?

Hlavní regulační ventil, rukojeť pokličky a gumové těsnění se musí čistit ručně. Hrnec a pokličku (bez hlavního regulačního ventilu, rukojeti a gumového těsnění) lze mýt v myčce nádobí.

fold faq

Jaký je rozdíl mezi indikátorem ve formě semaforu a konvenčním indikátorem?

Konvenční indikátory ukazují pouze dosažení stupně I nebo stupně II. Nový, patentovaný indikátor ve formě semaforu ukazuje, kdy máte snížit přívod tepla, dosažení stupně přípravy a příliš vysokou teplotu v hrnci. Nezáleží na tom, jaký stupeň přípravy jste zvolili.

fold faq

Kdy se začíná odměřovat doba přípravy?

Uvedená doba přípravy se začíná počítat od dosažení nastaveného stupně, tj. jakmile je viditelný zelený kroužek.

fold faq

Jak zjistím, které typy jídla se mají vařit při daném stupni a jak dlouho?

Obecně se na první stupeň vaří zelenina a ryby a na druhý stupeň maso, brambory, polévky a podobné pokrmy. Běžné doby přípravy se při vaření na stupni I zkrátí asi na polovinu a na stupni II na jednu třetinu. Přesná doba přípravy však také vždy závisí na velikosti a kvalitě pokrmu. Informace o jednotlivých dobách přípravy jsou uvedeny v instruktážní brožuře a v servisní části těchto webových stránek.

fold faq

K čemu se používá nastavení na parní stupeň?

Nastavení na parní stupeň se používá pro mimořádně citlivé typy pokrmů (s velmi krátkými dobami přípravy), například jídla, jež chcete při vaření ochutnávat nebo do nichž chcete později přidat koření. Obecně řečeno, s nastavením na parní stupeň můžete svůj tlakový hrnec používat jako běžný hrnec.

fold faq

A co znamená „regulovatelné nastavení“?

Regulovatelné nastavení znamená, že tlakový hrnec automaticky upravuje teplotu. Pokud jste například zvolili stupeň I a teplota uvnitř tlakového hrnce vzroste nad 110 °C, indikátor stavu změní barvu na červenou a regulační ventil začne upouštět páru. Tím se zamezí růstu teploty nad danou mez, i když zapomenete stáhnout zdroj tepla.

fold faq

K čemu jsou dobré jednotlivé stupně nastavení?

Mírné nastavení (stupeň I) při relativně nízké teplotě (cca.110 °C) je ideální pro všechny citlivé potraviny, například ryby nebo zeleninu. Nastavení na rychlé vaření (stupeň II) využívá teplotu asi 116 °C a je určeno pro pokrmy z masa, dušená jídla a podobné typy potravin.

fold faq

Jaké příslušenství je k dispozici a k čemu se používá?

Široký sortiment doplňků vám umožňuje plně využívat řadu možností nabízených vašim tlakovým hrncem:

 • Vložky: vložky můžete použít k napařování (perforovaná vložka), rozmrazování hluboce zmrazených potravin (perforovaná i neperforovaná vložka), slévat ovoce (perforovaná i neperforovaná vložka) nebo současně připravovat několik jídel (různé vložky stohované na sobě).
 • Poklička navíc: s pokličkou navíc můžete svůj tlakový hrnec používat jako běžný hrnec nebo smažící pánev.
 • Smažící vložka: promění váš tlakový hrnec ve fritézu – pro větší rozmanitost rychlé kuchyně.
fold faq

Jaký rozměr hrnce potřebuji?

Obecné doporučení je následující:

 • 1–2 osoby >2,5 l
 • 2–3 osoby >3,5 l / 4,5 l 
 • 3–4 osoby >6,0 l
 • 4–5 osob >8,0 l
 • 5+ osob >10,0 l
fold faq

Na co si mám dávat při tlakovém vaření pozor?

Veškeré pokyny ohledně vašeho tlakového hrnce jsou uvedeny v instruktážní brožuře. Zde uvádíme přehled pěti nejdůležitějších věcí k zapamatování:

 • Hrnec nepoužívejte, je-li v něm menší množství vody, než je potřeba k vytvoření páry (značka „min“)
 • Tlakový hrnec nenaplňujte více než do 2/3 jeho objemu. Při přípravě pěnivého pokrmu maximálně do ½ objemu.
 • Při otevírání hrnce nepoužívejte sílu. Nejprve nechte kompletně vyprchat páru, hrncem lehce zatřeste a pak jej otevřete.
 • Neprovádějte úpravy hrnce, poklice, úchytů nebo ventilů.
 • Provádějte pravidelnou výměnu těsnění. Používejte pouze originální náhradní díly Fissler.
fold faq

Co je pravdy na zkazkách o „vybuchujících“ tlakových hrncích?

Tlakový hrnec samozřejmě pracuje pod tlakem, ale není důvod k obavám, neboť moderní tlakové hrnce Fissler jsou opatřeny řadou bezpečnostních prvků, uváděných v činnost automaticky. V první řadě například ke zvyšování tlaku v hrnci může dojít pouze tehdy, je-li řádně zavřený. Tlak je dále automaticky omezen a hrnec lze otevřít pouze po úplném vyrovnání tlaku. Důležitá věc, kterou musíte dodržovat, je pravidelné čištění a údržba hrnce popsaná v instruktážní brožuře.“

fold faq

Existují druhy jídel, která by se v tlakovém hrnci neměla připravovat?

V tlakovém hrnci by se neměly připravovat jablečné šťávy a kompoty, protože může dojít k tvorbě bublin páry, které mohou při otevření praskat. Při přípravě silně pěnivých jídel hrnec naplňte pouze do poloviny. V otevřeném hrnci nejprve odstraňte pěnu z polévky.

fold faq

Mohu v tlakovém hrnci připravovat i jiná jídla než dušené maso nebo brambory?

Obecně řečeno, v tlakovém hrnci lze použít téměř všechny způsoby přípravy. Můžete v něm vařit nebo dusit, napařovat (s vložkou), připravovat minutky a smažit (bez pokličky), ale i rozmrazovat, zahušťovat nebo cedit (s vložkami).

fold faq

Co umí tlakový hrnec navíc oproti běžnému hrnci?

Vyšší teplota v hrnci zkracuje doby přípravy v porovnání se standardním vařením až o 70%. Tím se ušetří až 50% energie. Díky vytlačení atmosférického kyslíku a krátkým dobám přípravy se jídlo vaří velmi šetrně. Lépe se zachovávají vitamíny, minerály a příchutě, barvy zůstávají svěží a přírodní aroma intenzivní.

fold faq

Kde mohu získat náhradní díly ke svému tlakovému hrnci?

Ve specializovaných prodejnách nabízejících výrobky značky Fissler, ve specializovaných odděleních obchodních domů nebo z centrálního oddělení služeb zákazníkům společnosti Fissler.

fold faq

Mohu si náhradní díly objednat přímo od vás?

Ano. V centrálním oddělení služeb zákazníkům společnosti Fissler na adrese: Fissler GmbH, Abt. Kundendienst, Harald-Fissler-Str. 10, D-55768 Hoppstädten-Weiersbach, Německo, Tel.: +49 (0) 6781 / 403-556.

fold faq

Které tlakové hrnce jsou kompatibilní s indukčním ohřevem?

Všechny nové tlakové hrnce Fissler jsou vhodné k indukčnímu ohřevu. Tuto skutečnost potvrzuje razítko na dně.  Je-li na něm uvedeno „CookStar“ nebo „Induction“, lze hrnec použít na indukčním sporáku.

fold faq

Na mém tlakovém hrnci jsou skvrny. Co můžu dělat?

Obecně se jedná o barevné změny způsobené látkami ve vodě, jež jsou absorbovány do pasivní vrstvy nerezové oceli. Podobné barevné změny nerezové oceli mohou způsobit i čistící prostředky obsahující velké množství základních silikátů a fosfátů. Přidávání soli do vody, jež nezačala vařit, může vést ke tvorbě usazenin z krystalů soli na dně hrnce. Tato sůl pak reaguje s nerezovou ocelí a vytváří na dně hrnce malé bílé skvrny. K barevným změnám může dojít i tehdy, pokud se nerezové nádobí položí na hořák, který je již silně rozpálený. Tyto barevné změny lze snadno odstranit pomocí čistícího prostředku Fissler Stainless Steel Cleanser.

fold faq

Můj tlakový hrnec nefunguje tak, jak má. Co můžu dělat?

Přečtěte si v pokynech k používání kapitolu 10 (Otázky a odpovědi týkající se tlakových hrnců) nebo požádejte o pomoc zákaznický servis svého prodejce výrobků Fissler, případně specializované oddělení svého obchodního domu.
Ochotně vám pomůže i  centrální oddělení služeb zákazníkům společnosti Fissler.

fold faq

Mohu si u vás objednat i celý tlakový hrnec?

Kompletní tlakové hrnce a pokličky tlakových hrnců lze objednat pouze u vašeho specializovaného maloobchodního prodejce.

fold faq

Lze tlakové hrnce mýt v myčce nádobí?

Hrnec lze v zásadě mýt v myčce nádobí. Ale nezapomeňte na to, že z pokličky musíte odstranit gumové těsnění, v případě řady magic comfort rukojeť pokličky a u řady Vitavit Royal regulační ventil.

fold faq

Jak dlouhá je záruka na tlakový hrnec a na jak dlouho je zaručena dostupnost náhradních dílů?

Společnost Fissler poskytuje na všechny samostatné díly záruku 3 roky (kromě součástí, jež podléhají opotřebení, jako je gumové těsnění, těsnící kroužky, těsnění paty ventilu a silikonové membrány). Tato záruka pozbývá platnosti v případě nevhodného užívání a nevztahuje se na čistě vizuální známky opotřebení. Fissler garantuje, že všechny funkční části - od gumového těsnění po kompletní rukojeť pokličky - bude možno koupit po dobu 10 let.

fold faq

K jakému účelu jsou určeny vložky?

Vložky můžete používat k napařování (perforovaná vložka), rozmrazování zmražených potravin (perforovaná nebo neperforovaná vložka), extrahování šťávy z ovoce (perforovaná nebo neperforovaná vložka) nebo k přípravě několika pokrmů ve stejnou dobu (různé vložky stohované na sobě).

fold faq

Mám problémy s dušeným masem a jídly, která musí zahušťovat, vše se připálí. Co dělám špatně?

Dušené pokrmy se musí před uzavřením víka přivést znovu k varu a zamíchat. Pokrmy by se měly zahušťovat až na konci přípravy.
Kontakt

Máte nějaké dotazy, návrhy nebo přání týkající se našich výrobků? Oddělení služeb zákazníkům společnosti Fissler vám ochotně pomůže.

» kontakt

Zastoupení a prodejci

Hledáte specializovaného prodejce výrobků Fissler? Na tomto místě nalezněte funkci vyhledávání našich zahraničních dealerů. 

» vyhledávání prodejců

Věstník

Speciální nabídky, soutěže a chutné recepty. Náš věstník vás bude nezávazně a zdarma informovat.

» přihlaste se k odběru věstníku