Chřestová sezóna

Při přípravě chřestu je třeba mít na zřeteli tyto nejdůležitější zásady:  Chřest musí být čerstvý a jemně vařený. Jeho kvalitu si můžete velice snadno sami vyzkoušet. Jednoduše třete o sebe několik hlaviček chřestu; pokud vydávají vrzavý zvuk, jsou čerstvé. Zkontrolujte, zda jejich konečky nejsou vysušené a zda při lehkém stisknutí vypouštějí trochu vlhkosti. V takovém případě jsou dokonalé.

 

Co je to chřest?

spargel teaser 1 03

Chřest patří k liliovitým rostlinám. Je to trvalka, z níž zůstává po celou zimu hluboko pod zemí pouze oddenek (rhizom). Každé jaro znovu vyraší výhonky; ty se sklízejí nebo ořezávají, neboť hlavičky chřestu dosahují délky přibližně 20 cm. V závislosti na konkrétní oblasti a na počasí začíná chřestová sezóna od března do poloviny dubna a tradičně končí 24. června, na sv. Jana.

Jak nakupovat chřest

Spargel 2 03

Chřest je rozdělen do různých jakostních kategorií. Cílem této klasifikace je zajistit určitou konkrétní jakost a usnadnit nákup chřestu.
Kategorie jakosti produktů v Evropské unii:
Speciální - 12mm, vzpřímené hlavičky; hlavičky pevně zavřené
HK I - 10mm, hlavičky dobrého tvaru; světlé zbarvení
HK II - 8mm, hlavičky méně dokonalého tvaru; více zbarvené

Vaření chřestu

Chřest je třeba nejprve omýt ve studené vodě a odstranit z jeho konečků veškerý písek. Před zahájením vaření musí být bílý chřest oloupán od hlavičky směrem dolů. U zeleného chřestu stačí oloupat jeho spodní třetinu. Potom by měly být odříznuty dřevnaté konečky v délce 1-2 cm. Hlavičky lze rychle a snadno loupat škrabkou na brambory řady magic – ať již používáte levou nebo pravou ruku.

Pokud se má aroma chřestu plně rozvinout, je třeba jej vařit ve velkém množství vody, do níž přidáme sůl, trochu cukru, citrónovou šťávu a trochu másla. Bílý nebo fialový chřest se musí vařit 15-20 minut, v závislosti na tom, jak jsou silné hlavičky, zatímco zelený chřest je hotový během 10-15 minut. Chceme-li zjistit, zda je chřest hotový, zapíchneme do konečku hlavičky nůž. Chřest by měl být měkký, ale přesto by měl být do určité míry nepoddajný.

Chřest lze vařit buď ve vzpřímené poloze, nebo položený v hrnci. Hrnec na chřest z řady kuchyňských potřeb Original Pro Collection je ideální pro vaření chřestu ve vzpřímené poloze. Jeho speciální vložka udržuje hlavičky chřestu při vaření ve vzpřímené poloze tak, že se nemohou příliš v hrnci pohybovat a jemné hlavičky se nelámou. Když je zelenina hotova, lze ji vložkou z hrnce snadno vyndat, zatímco veškerá voda, v níž se chřest vařil, rychle odtéká. Pokud chřest raději připravujete ve vodorovné poloze, můžete také šetrně uvařit čerstvou jarní zeleninu, například v multipekáči z řady magic, díky jehož objemu 7,1 l je v něm spousta místa pro hlavičky chřestu. I zde napařovací vložka, jež je součástí multipekáče, usnadňuje vyjmutí hotové zeleniny a slití vody. Kromě toho poklice pekáče z nerezové oceli představuje dokonalou servírovací mísu a lze ji pro tento účel dokonce předehřát.

Mimochodem, pokud se rozhodnete pro klasickou variantu podávání chřestu s novými bramborami a holandskou omáčkou, je ideální pro šlehání této krémové máslové omáčky kónická pánev z řady kuchyňských potřeb Original Pro Collection.

Skladování chřestu

Při skladování chřestu zajistěte, aby byl zabalený a uchovával se v chladných prostorách. Pokud je zabalen v navlhčené utěrce a umístěn do chladničky, lze čerstvý chřest skladovat v poměrně dobrém stavu po dobu dvou až tří dnů. Zelený chřest by měl být skladován ve svislé poloze, ponořený do vody.

Chřest – lahodný, nízkokalorický a zdravý

Vzhledem k tomu, že chřest tvoří z více než 90 procent voda, má přibližně pouze 20 kalorií na 100 g. Kromě kyseliny asparagové obsahuje chřest draselné soli, fosfor a esenciální oleje, které mají diuretický účinek a podporují činnost ledvin. Obsahuje také řadu vitamínů: A, B1, B2, C, E, a kyselinu listovou.

 

Výrobek pro vás

original-profi collection® asparaguas pot

Absolutně nepostradatelný pro milovníky chřestu.

» více

Recept pro vás

Putenrouladen auf gebratenem Spargel

Krůtí závitky na sotýrovaném chřestu

» více
Kontakt

Máte nějaké dotazy, návrhy nebo přání týkající se našich výrobků? Oddělení služeb zákazníkům společnosti Fissler vám ochotně pomůže.

» kontakt

Zastoupení a prodejci

Hledáte specializovaného prodejce výrobků Fissler? Na tomto místě nalezněte funkci vyhledávání našich zahraničních dealerů. 

» vyhledávání prodejců

Věstník

Speciální nabídky, soutěže a chutné recepty. Náš věstník vás bude nezávazně a zdarma informovat.

» přihlaste se k odběru věstníku